Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

North is the new Paris

Francúzsko je už celé stáročia celosvetovou mekkou módy, umenia a gastronómie. Táto krajina si dokázala udržať status ikony aj v 21. storočí a to hlavne vďaka jej hlavnému mestu, južnému pobrežiu a vínnym oblastiam. Čo však severná časť francúzska? Má čo ponúknuť alebo je právom zabudnutý kraj?

North is the new Paris

French cuisine and something more!

Nie len, že si v tunajších reštauráciách môžete vychutnať francúzsku klasiku ako sú kohút na víne, mušle, či slimáky, ale významné miesto v miestnej gastronómií má aj belgická kuchyňa. Belgické hranolčeky, čokoláda alebo „gaufres“ s francúzskymi jedlami vytvorili jedinečné pokušenie pre mnohých foodnadšencov.

D-Day beaches

D-Day beaches sú označované pláže na severnom pobreží Francúzska , na ktorých sa počas 2. svetovej vojny vylodili spojenecké vojská. Trasa je dlhá niekoľko kilometrov a ponúka množstvo múzeí, bunkrov, memoriálov a pomníkov. Pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou vo vás vyvolajú pokojnú atmosféru, ktorá je opakom histórie týchto miest. Výrazný dojem dotvárajú aj vysoké a široké útesy, ktoré slúžia na veľkolepý výhľad.

New potential

Desaťročia sústreďovania investícií a projektov do Paríža zapríčinili nedostatok priestoru v hlavnom meste a v jeho okolí. Sever je perfektnou voľbou pre nových investorov a spoločnosti s jedinečnými  nápadmi. Tiež sa stal veľkým lákadlom vďaka rozsiahlym lacným pozemkom a strategickej polohe medzi Veľkou Britániou a Belgickom. Tieto podmienky využilo aj najznámejšie múzeum na svete, Louvre, a otvorilo v meste Lens novú pobočku. Chcete si vychutnať kvalitné umenie bez masy ľudí?  Žiadny problém!

Did someone said beer?

Nápoj, ktorý je známy po celom svete, no nie tak často spojovaný s krajinou vín. Jednou z mnohých odlišností oproti iným častiam Francúzska je aj existencia kvalitných pivovarov. Tento nápoj je na severe tak obľúbený, že ho obyvatelia zakomponovali do mnohých receptov. Palacinky z pivového cesta poliate karamelom, quiche alebo sorbet z tmavého piva môžete ochutnať len tu. Preto zvážte pri najbližšej návšteve tohto miesta, či si namiesto lahodného francúzskeho vína neobjednáte pohár tejto zlatistej tekutiny.

 

Autor: Kristína Mravcová Ilustračné foto: cristan ruberti on Unsplash