Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

AMERICAN VALENTINE’S DAY?!

Už je to dávno, čo do slovenských kín prišiel kultový film Valentine´s Day s hviezdnym hereckým obsadením a ukázal nám, ako sa tento deň dá alebo nedá prežívať. A aké významné alebo menej významné postavenie môže v živote ľudí odohrávať. Rok 2010. Vtedy sme už aj my prežívali ošiaľ naplno. Lebo Slovensko je Valentín-pozitívne! Prenáša sa nevedomky a pod kožu sa dostáva superrýchlo! Sviatok náročný na vnemy, vznetlivé emócie a čítanie myšlienok. Totálna alchýmia s mnohými prívlastkami! Tohtoročné valentínske posolstvo znie: to, čo si sa v romantických komédiách naučil, využi vo svoj prospech! Ale predovšetkým veľmi štýlovo!

AMERICAN VALENTINE’S DAY?!

Hviezdy, ktoré pomáhajú Keď nechceš, ale musíš...

Na Slovensku je to už raz tak, že nové veci sa prijímajú ťažko, respektíve s minimálnym nadšením. Keď sa k nám začal 14. február ozývať z každej strany a prinášať so sebou jednu povinnosť za druhou, ani sme sa poriadne nestihli uvedomiť a za niekoľko rokov veľmi prirodzene zdomácnel. Dnes sa chtiac-nechtiac s posledným vypredaným adventným vencom, dostávajú na pulty marketingové láskavosti. My sme však zatiaľ niekde v plienkach. Je pravda, že čoraz viac ľudí v tomto smere dospieva a dosahuje level master. ALE! My nie sme takí otvorení, hoci sa snažíme a z roka na rok zlepšujeme. Buď si môžeme uvedomiť, že romantická okázalosť sa nosí a v pravej miere neublíži ani slovenskej náture, alebo... To sú tie dvojaké metre a iné optiky. Žiadne ružové okuliare. Slovenský muž má trochu hanblivejšie zmýšľanie, triezvejší úsudok a čistejší okulár! Že chvalabohu? Nech žije slovenská trpezlivá a emancipovaná partnerka! 

A potom veľmi chceš...

Je veľmi úsmevné a pre naše zemepisné šírky nie až tak prirodzené, sledovať, aký dopad má Valentine´s Day na Američanov. Tento deň je totiž magický a ľudia sú k sebe akýsi milší. Majú k sebe bližšie? Ťažko povedať. Chaos vládne na každom kroku. Je však svojim spôsobom organizovaný, pretože za veľkou mlákou sa to už naučili. Psychológia je silná vec! Oslavuje sa láska, oslavuje sa okázalo a naplno. Je priam nevyhnutné mať partnera. Zamilované dusno visí vo vzduchu, valentínske menu je prichystané prinajmenšom mesiac dopredu, romantické komédie sú povinná jazda. A ak vyjde navyše nový diel #FiftyShadesOfSomething, valentínsky večer považujte za vydarený! A potom darčeky a kvety, vône a opojné reči. Muži sú galantní, ženy sú neodolateľné. Ten jeden večer v roku ešte o čosi viac. Celý vesmír sa spojí, aby všetko fungovalo ako má. Presne podľa plánu. Tento deň je v USA dokonca veľmi obľúbeným dátumom na svadbu. Veď kedy spečatiť lásku, ak nie práve v deň všetkých zamilovaných? Američania Valentine´s Day milujú. Je to komercia, ale veď no a čo?! Jedným behá mráz po chrbte, lebo prežívajú krásne veci. Iným tiež, ale inak... Lebo by veľmi chceli, ale nemajú s kým. A vtedy to je ťažké, spoločnosť je neúprosná a prednastavený sociálny rozmer tohto sviatku smeruje dostratena. Láska je skvelá, pokiaľ sa o ňu máš s kým deliť. A pravidlo - na Valentína sa proste nerozchádza! 

A niekedy chceš a máš! A tak je to dobre...

Niekedy je to ako sedieť medzi dvoma mlynskými kolesami. Všetko, čo sa do našich hláv doposiaľ nezmestilo, si veľmi jednoducho dokážeme naštudovať z neoficiálnych príručiek zasnených romantikov. Niekto to má zvládnuté, niekto nie. Každopádne - prežiť valentínsky deň bez ujmy na zdraví a mužsko-ženskej psychike, chce skutočne veľa cviku, triku a statočnosti. Slováci na oboch brehoch čoraz viac prekonávajú sami seba a niekedy viac či menej nezištne tešia svojich partnerov. Jasné, že to nemajú z vlastnej hlavy, ale už aj u nás to naberá grády a Valentín má vlastný rozmer, charakter a atmosféru. Závisí to od povahy. Muži a ženy odchovaní na poctivých slovenských tradíciách to nemajú také ľahké ako útlocitní Američania. Európa funguje v iných číslach a aj romantika má iné presahy. Sme androgénnejší? Možno... Ale predovšetkým - učiť sa treba celý život!

A ešte toto...

Každoročne si zamilovaní prívrženci sviatku svätého Valentína vymenia približne 150 miliónov valentíniek, čo posúva Valentín na druhé miesto v rebríčku najpopulárnejších sviatkov - hneď po Vianociach! Čísla sú neuveriteľné, ale nepustia. Je dobre, že láska sa oslavuje. Tí, ktorí vášnivým verejným a komerčným adoráciám osoby opačného pohlavia až tak neholdujú, radíme: nevešajte hlavu! Čaro zamilovanej atmosféry má niečo do seba! Netreba sa vyhovárať na to, že lásku by si mali ľudia prejavovať každý deň v roku. Niektorí slovenskí muži sa za túto formulku veľmi radi skrývajú. A nad tými americkými visí Damoklov meč. Miernejší, ako jeho význam, ale predsa! Čipky, trblietky, bublinky, vône, sladkosti a správne zvolené erotično podčiarknuté omamným ovzduším, dokážu premeniť antivalentínske postoje na dokonalé mentálne orgie! Na Valentína doslova zastáva čas! Vychutnajte si ho. Nech sú už vaše myšlienky akékoľvek, zachovajme si vo valentínskom prístupe k milovanej osobe slovenské dekórum. Nestrácajme seba, pozerajme napravo aj naľavo a hlavne - buďme originálni! Valentín žiari a vonia! Nechajte ho, dotknúť sa vás inak! Nežne a s noblesou!

 

Autor: Daniela Ďurišková – Foto: web

 

Galéria

AMERICAN VALENTINE’S DAY?!
AMERICAN VALENTINE’S DAY?!